Meslek Yüksekokulumuz Moderatörlüğünde Bilimsel Seminer

Almanya’da Psikofizyoloji ve Uygulamaları Derneği tarafından her yıl verilen Genç Bilim İnsanı Ödülü’nün 2020 yılı sahibi Esra AL, Meslek Yüksekokulumuz bünyesinde düzenlenen çevrimiçi seminerde akademik personelimiz ve öğrencilerimiz ile bir araya geldi.

Meslek Yüksekokulumuz Müdürü Dr. Öğr. Üyesi M. Eşref ALKIŞ moderatörlüğünde geçekleştirilen seminere Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cevad SELAM ve Prof. Dr. Yaşar KARADAĞ, akademik-idari birim amirleri, akademik personelimiz ve öğrencilerimiz tarafından yoğun katılım sağlandı.

1991 yılında Muşlu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve burslu kazandığı Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünü fakülte birinciliği ile bitiren AL, “Kalbimizin Bilinç Üzerine Etkileri” konulu çalışması ile ilgili bilgileri aktarmadan önce tüm katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkürlerini iletti. Almanya Max Planck Enstitüsünde çalışmalarına devam eden, ayrıca Berlin Zihin ve Beyin Okulunda nörobilim alanında doktora eğitimini sürdüren Al, araştırmasında kalbin algımızı ve beynimizi nasıl etkilediğine dair iki mekanizma belirleyerek, insan bilincine etkisine dair bulguları ortaya koymak istediğini belirtti. Dış dünyamızda bilinçli olarak dokunma duyusu aracılığı ile nasıl algıladığımıza dikkat çeken AL, “Bazı çalışmalar kalbin algı üzerine etkisi olduğunu öne sürse de şu ana kadar gösterilen bilimsel kanıtlar tam olarak net değil. Ben de bu çalışmamda kalbimizin bilinç üzerine etkilerini yani kalp döngüsünün beyin aktivitesine etkilerini ve beynin kalp atışına tepkisinin algı üzerindeki etkilerini anlatacağım.” dedi ve çalışmalarını katılımcılara aktardı.

Rektör POLAT’tan Bilim İnsanı Esra AL’a Tebrik ve Teşekkür

Ülkemizi onurlandıran genç bir bilim insanını ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten POLAT, “Bu topraklardan çıkan bir kardeşimizin bizi başarısı ile temsil etmesi beni onurlandırdı. Üniversitemizde de Mühendislik Fakültesi ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu personelimizin ortaklaşa yaptığı çok başarılı projeler var. Gebze Teknik Üniversitesi ve DAKA ile çeşitli protokoller yapıldı. Muş Alparslan Üniversitesi olarak bünyemizde kurulacak takımlarla bu yıl ilk defa TEKNOFEST’e katılacağız. Bu anlamda dışarıdan da üniversitemize ve arkadaşlarımıza desteklerinizi bekliyoruz.” dedi.

Seminer, katılımcılardan gelen soruların cevaplanmasının ardından sona erdi.

Seminer içeriğinin tamamını izlemek için linki tıklayınız: https://drive.google.com/file/d/1_PZxxpm8VpU0i2s75VZ8dmKacMSXqzw4/view?usp=sharing