Meslek Yüksekokulumuzda ”İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü Programı” Açıldı

Meslek Yüksekokulumuz Elektronik ve Otomasyon Bölümü bünyesinde açılan ‘‘İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü Programı’’ 2021-2022 eğitim-öğretim yılında 40 öğrenci ile akademik faaliyetlerine başlayacak. 

Havacılık ve İnsansız Hava Araçları Sistemleri konusunda kendini geliştirme konusunda istekli, inovatif bakış açısına sahip, disiplinli, dikkatli ve titiz bir çalışma anlayışının olması; araştırmacı bir ruha sahip olması ve ekip çalışmasına yatkın olması beklenen öğrencileri yoğun ve derinlikli bir öğrenim hayatı bekliyor.

 

‘‘İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörü Teknikeri” Unvanı Alacaklar

‘‘İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü’’ programı; insansız hava aracı teknolojisi alanının tasarım, üretim, bakım, operasyon ve pilotaj gibi uygun pozisyonlarında istihdam edilecek nitelikli insan gücünün çağın beklentilerine cevap verecek donanımla yetiştirilmesini sağlayacak. Programı başarıyla tamamlayanlar, ‘‘İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörü Teknikeri’’ unvanı alacak. Mezunlar, insansız hava aracı teknolojileri üzerine araştırma ve geliştirme yapan, platform ve komponentlerini üreten, uçuş operasyonları gerçekleştiren firmalarda operatör veya pilot olarak çalışabilecek.

 

Geniş İstihdam Olanakları
Programdan başarıyla mezun olanlar; Havacılık Endüstrisi Savunma Sanayi, Askeri Uygulamalar, Kolluk Kuvveti Uygulamaları, Gözetim ve Keşif firmalarında çalışma olanağına sahip olacak. Mezunlar; AR-GE, sistem tasarımı, komponent üretimi, petrol ve gaz endüstrisi, tarım (hassas tarım uygulamaları, ilaçlama, ürün rekolte takibi vs.), arama-kurtarma, hava fotoğrafçılığı, inşaat, kentsel dönüşüm, 3 boyutlu şehir modellerinin oluşturulması, haritacılık, kirlilik tespiti ve hava durumu izleme gibi son derece geniş bir sahada pozisyon bulabilecek.

 

Doğu Anadolu Bölgesinde Bir İlk

Meslek Yüksekokulumuz Müdürü Dr. Öğr. Üyesi M. Eşref Alkış, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde akademik faaliyetlerini sürdürecek olan yeni programın öğrenci alımı yapmasıyla ilgili açıklama yaptı. Alkış’ın açıklamaları şu şekilde: ‘‘Günümüzde Türkiye yerli İHA ve SİHA üretebilen ve satabilen ülkelerden biri haline geldi. Bu nedenle, İHA ve SİHA teknolojileri ve operasyonlarına yönelik olarak, üniversitelerde de eğitim öğretim ve araştırma-geliştirme çalışmaları yapılması ve nitelikli teknik elemanlar yetiştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılan bu programda, İnsansız Hava Araçlarının ihtiyaç duyulduğu çeşitli endüstriyel alanlara bu donanımı kullanabilecek nitelikte ve donanımda teknik elemanlar yetiştirilecek. Muş Alparslan Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölümü bünyesinde bulunan İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü programı, Türkiye’deki üniversitelerin içinde dördüncü, Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise ilk açılan programdır. İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü programımıza 2021-2022 eğitim-öğretim yılında ilk defa 40 öğrenci kabul edilecektir. Çalışmalarımızda desteğini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat Hocamıza teşekkür ederim.’’