Programlar

1.Elektrik  Programı

1.1.Tarihçe

Elektrik Programı 2001-2002 yılında MEB-YÖK Meslek Yüksekokulları Program Geliştirme Projesi kapsamında Fırat Üniversitesi Muş Meslek Yüksekokulu bünyesinde eğitim öğretime başlamıştır. 2006-2007eğitim -öğretim yılı  itibariyle Muş Alparslan Üniversitesi’nin kurulmasıyla Elektrik ve Enerji Bölümü altında eğitim öğretim etkinliğini sürdürmektedir.

1.2. Kazanılan Derece
Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, Elektrik Teknikeri unvanını almaktadırlar.

1.3.Kabul Koşulları
Elektrik Programı Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanına göre öğrenci kabulü yapmaktadır.

1.4.Üst Kademeye Geçiş
Elektrik Programını başarı ile bitirenler ÖSYM’nin yaptığı DGS sınavı ile lisans programlarına geçebilirler. Mezun olan öğrencilerimiz; Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Fizik, Kontrol Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Uçak Elektrik-Elektronik ve Uzay Mühendisliği fakültelerine geçiş yapabilmektedirler.

1.5.Mezuniyet Koşulları
Mezuniyet Koşulları Öğrencinin mezun olabilmesi için 4 yarıyıl sürecinde verilen tüm derslerde başarılı olması ve AGNO’nın 2’nin üzerinde olması gereklidir. Ayrıca öğrencinin 36 iş günü Mesleki Stajını yapmış ve kabul olmuş olması gerekir.

1.6.İstihdam Olanakları
Elektrik Programı mezunları tüm kamu kurumları ve özel kuruluşlarda istihdam alanı bulabilmektedir. Ayrıca kendi iş yerini açma imkânları da bulunmaktadır.

1.7.Ölçme ve Değerlendirme
Öğrenciye her yarıyılda Yarıyıl İçi, Yarıyıl Sonu  ve Bütünleme Sınavı olmak üzere 3 sınav hakkı verilir. Öğrencinin Başarısı Bağıl Değerlendirme Sistemine göre değerlendirilir.

 

Comments are closed