Programlar

1.Mimari Dekoratif Sanatlar Programı

1.1.Tarihçe

Mimari Dekoratif Sanatlar Programı 2017-2018 yılında açılmış olup, Muş Alparslan Üniversitesi Teknik Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü altında eğitim öğretim etkinliğini sürdürmektedir.

1.2. Kazanılan Derece
Bu programı başarıyla tamamlayan öğrencilere Mimari Dekoratif Sanatlar Programı ön lisans diplomasını verilmektedir.

1.3.Kabul Koşulları
Mimari Dekoratif Sanatlar Programı Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanına göre öğrenci kabulü yapmaktadır.

1.4.Üst Kademeye Geçiş
Mimari Dekoratif Sanatlar Programını başarı ile bitirenler ÖSYM’nin yaptığı DGS sınavı ile İç Mimarlık lisans programı ile Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel El Sanatları lisans programlarına geçebilirler.

1.5.Mezuniyet Koşulları
Mezuniyet Koşulları Öğrencinin mezun olabilmesi için 4 yarıyıl sürecinde verilen tüm derslerde başarılı olması ve AGNO’nın 2’nin üzerinde olması gereklidir. Ayrıca öğrencinin 36 iş günü Mesleki Stajını yapmış ve kabul olmuş olması gerekir.

1.6.İstihdam Olanakları
Kültür bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı, özel sektör restorasyon ve iç mimari firmaları, belediyeler ve çeşitli vakıf ve dernekler bu programdan mezun olacak öğrencilerin başlıca çalışma alanları olacaktır. Ayrıca kendi firmalarını kuran mezunlar da yurt içi ve yurt dışından restorasyon işlerini ihale yoluyla alabilecekleri gibi, firmalara sözleşme karşılığı taşeron olarak projelerin tamamı ya da bir kısmını gerçekleştirebileceklerdir.

1.7.Ölçme ve Değerlendirme
Öğrenciye her yarıyılda Yarıyıl İçi, Yarıyıl Sonu  ve Bütünleme Sınavı olmak üzere 3 sınav hakkı verilir. Öğrencinin Başarısı Bağıl Değerlendirme Sistemine göre değerlendirilir.

Comments are closed