Programlar

1.İnşaat Teknolojisi Programı

1.1.Tarihçe

İnşaat Programı adı ile 1989 yılında eğitim öğretime açılmıştır.2007 yılında Muş Alparslan Üniversitesi’nin kurulmasıyla, Muş Alparslan Üniversitesi Meslek Yüksekokulu İnşaat Teknolojisi Programı, 2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren de bölüm isimlerinde değişiklik yapılmasıyla İnşaat Bölümü adı altında eğitim öğretim etkinliğini sürdürmektedir.

1.2. Kazanılan Derece
Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, İnşaat Teknikeri unvanını almaktadırlar.

1.3.Kabul Koşulları
İnşaat Teknolojisi Programı Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanına göre öğrenci kabulü yapmaktadır.

1.4.Üst Kademeye Geçiş
İnşaat Teknolojisi Programını başarı ile bitirenler ÖSYM’nin yaptığı Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ‘nda yeterli puan aldıklarında lisans programına geçebilirler. Mezun olan öğrencilerimiz, İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık lisans bölümlerine dikey geçiş yapabilmektedirler.

1.5.Mezuniyet Koşulları
Mezuniyet Koşulları Öğrencinin mezun olabilmesi için 4 yarıyıl sürecinde verilen tüm derslerde başarılı olması ve AGNO’nın 2’nin üzerinde olması gereklidir. Ayrıca öğrencinin 36 iş günü Mesleki Stajını yapmış ve kabul olmuş olması gerekir.

1.6.İstihdam Olanakları
İnşaat Teknolojisi Bölümünden mezun olanlar yurtiçinde kamu ve özel sektörde, yapı denetim firmalarında, yurtdışında ise teknik eleman olarak teknik büro ve şantiye birimlerinde iş bulma imkanlarına sahiptirler.

1.7.Ölçme ve Değerlendirme
Öğrenciye her yarıyılda Yarıyıl İçi, Yarıyıl Sonu  ve Bütünleme Sınavı olmak üzere 3 sınav hakkı verilir. Öğrencinin Başarısı Bağıl Değerlendirme Sistemine göre değerlendirilir.

 

 

 

2.Yapı Denetimi Programı

2.1.Tarihçe

Yapı Denetim Programı 2012-2013 eğitim öğretim yılında eğitime başlamıştır.

2.2.Kazanılan Derece
Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, Yapı Denetimi Teknikeri unvanını almaktadırlar.

2.3.Kabul Koşulları
Yapı Denetimi Programı Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanına göre öğrenci kabulü yapmaktadır.

2.4.Üst Kademeye Geçiş
Yapı Denetimi Programını başarı ile bitirenler ÖSYM’nin yaptığı Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ‘nda yeterli puan aldıklarında lisans programına geçebilirler. Mezun olan öğrencilerimiz, inşaat Mühendisliği lisans programına dikey geçiş yapabilmektedirler.

2.5.Mezuniyet Koşulları
Mezuniyet Koşulları Öğrencinin mezun olabilmesi için 4 yarıyıl sürecinde verilen tüm derslerde başarılı olması ve AGNO’nın 2’nin üzerinde olması gereklidir. Ayrıca öğrencinin 36 iş günü Mesleki Stajını yapmış ve kabul olmuş olması gerekir.

2.6.İstihdam Olanakları
Bu programdan mezun olacak öğrencilerin Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde hizmet veren özel kuruluşlarda (Yapı Denetim Şirketleri, Müteahhitlik Şirketleri, Proje Büroları) iş bulmaları veya çeşitli devlet kuruluşlarında çalışmaları mümkün olacaktır.

2.7.Ölçme ve Değerlendirme
Öğrenciye her yarıyılda Yarıyıl İçi, Yarıyıl Sonu  ve Bütünleme Sınavı olmak üzere 3 sınav hakkı verilir. Öğrencinin Başarısı Bağıl Değerlendirme Sistemine göre değerlendirilir.

2017-2018 eğitim-öğretim yılı itibariyle bu programa öğrenci alımı durdurulmuştur.

 

Comments are closed