Programlar

1.Makine  Programı

1.1.Tarihçe

Makine Programı 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü altında eğitim öğretim etkinliğini sürdürmektedir.

1.2. Kazanılan Derece
Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, Makine Teknikeri unvanını almaktadırlar.

1.3.Kabul Koşulları
Makine Programı Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanına göre öğrenci kabulü yapmaktadır.

1.4.Üst Kademeye Geçiş
Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sınavında başarılı oldukları takdirde Lisans eğitimi veren fakülterde eğitim ve öğretimlerini sürdürebilirler.Dikey Geçiş Yapılabilen Fakülte/Bölüm: – Makine Mühendisliği – Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği – Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği – İmalat Mühendisliği – Malzeme Bilimi ve Mühendisliği – Malzeme Mühendisliği – Metalürji ve Malzeme Mühendisliği – Üretim Mühendisliği – Otomotiv Mühendisliği – Döküm Öğretmenliği – Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği – Kalıpçılık Öğretmenliği – Makine Resmi ve Konstrüksiyonu Öğretmenliği – Metal Öğretmenliği – Otomotiv Öğretmenliği – Talaşlı Üretim Öğretmenliği – Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği.

1.5.Mezuniyet Koşulları
Mezuniyet Koşulları Öğrencinin mezun olabilmesi için 4 yarıyıl sürecinde verilen tüm derslerde başarılı olması ve AGNO’nın 2’nin üzerinde olması gereklidir. Ayrıca öğrencinin 36 iş günü Mesleki Stajını yapmış ve kabul olmuş olması gerekir.

1.6.İstihdam Olanakları
Makine Programından mezun olanlar kamu ve özel sektör fabrikalarında, makine ve endüstriyel ürün tasarımı ve imalatı yapan işletmelerde, atölyelerde, kalıp ve prototip yapan işletmelerde, imalat ve komple resimlerin bilgisayar ortamında çizildiği, bakım ve kullanım kataloglarının hazırlandığı, teknik eleman olarak teknik büro birimlerinde iş bulma imkanlarına sahiptirler.

1.7.Ölçme ve Değerlendirme
Öğrenciye her yarıyılda Yarıyıl İçi, Yarıyıl Sonu ve Bütünleme Sınavı olmak üzere 3 sınav hakkı verilir. Öğrencinin Başarısı Bağıl Değerlendirme Sistemine göre değerlendirilir.

 

 

 

2.Mekatronik Programı

Mekatronik Programına halihazırda öğrenci alımı yapılmamaktadır.

 

Comments are closed